Basmane ve Çevresi Günleri (22 Ekim-9 Kasım 2013)

Şehrin tam ortası..Çoğu zaman kafamızı çevirerek geçip hızla uzaklaştığımız; o soylu geçmişinin ardından, alt gelir grubunun egemenliği altındaki bugünlerini; kimi zaman Afrikalı, kimi zaman da Suriyeli göçmenlere ”yataklık” ederek geçiren bir semt..Üzeri tozlarla örtülü bir hazine..

IMG_5885a

Mahallede yaşayan ”bir kaç iyi adam”ın yıllardır süren çabaları sonucunda başlayan Basmane günlerinin 3.sü yapılıyor bugünlerde.İzmir Büyükşehir Belediyesinin desteği ile hazırlanan program aslında çok da zenginleşmiş bu yıl..

Misal; Basmane garına ”Yaverler Vagonu” gelmiş..

IMG_5929a

Rahmeti Ahmet Priştina döneminde restorasyonuna başlanan Agios Voukolos kilisesinde, (şimdiki haliyle kültür merkezi)  Altınordu tarihi ile ilgili söyleşi, tarihi mirasın korunması, kent kültürü, edebiyat, sanat konulu paneller var.

IMG_5923a

Sokak tiyatrosu var, pandomim gösterisi,  23 adet resim, heykel ve fotoğraf sergisi var..

Örneğin Birol Üzmez’in fotoğraf sergisi..Son derece yaratıcı bir proje ile aşağıdaki viran sokakta açılmış..

IMG_5874a

IMG_5871a

Ya da çoğunlukla Afrikalı mültecilerin konakladığı ”Ahmet Otel”in bahçesindeki narenciye ağacının altında sunulan ”Basmane Oteller Bölgesi Belgeleme Çalışmaları”..

Laf aramızda,otelin işletmecisi ile etrafa göz atarken, onun bu sergi ile ne denli gururlandığını farketmemeniz imkansız..

IMG_5913a

Bu etkinlikler bir kaç gün sonra bitecek.Ama Cihan Palas, Emir Sultan türbesi,Kumrulu mescit, Agios Voukolos kültür merkezi, Kapanizade köşkü, Anafartalar caddesi üzerindeki eski kortejolar, semt evi, tatlıcılar, tarihi fırınlar, meydan kahvesi ve de güleryüzlü mahalle esnafı..her daim oradalar..

Girin Agora’dan..Anafartalar caddesini takip ederek Basmane garına doğru yürüyün..Canınızın çektiği sokağa dalıp keşfe dalın..Yorulunca tatlıcıda yada kahvede bir mola verin..Çok seveceksiniz ne kelime..hayran kalacaksınız..

 

 

Sanver Süzek hakkında

1961 yılında İzmir’de doğdu. E.Ü. İşletme Fakültesi- İşletme Finansı ana bilim dalından 1981 yılında mezun oldu.Aynı bölümde Araştırma görevlisi olarak 1987 yılına kadar çalıştı.Yüksek lisansını ‘Sermaye Artırımına Giden Firmaların Finansal Analizi’ tezi ile tamamladı. 1988-1999 tarihleri arasında Bodrum’da turizm seyahat acentacılığı ve otel yatırım ve işletmeciliği alanlarında yöneticilik yaptı.1996 yılında Bodrum Bardakçı koyundaki Mavi Otelin, 1999 yılında Bodrum Türkbükü’nde Mavi Suite otelin açılışını ve 2010 yılına kadar da işletmeciliğini yaptı. 2002-2003 döneminde İzmir’de Blue Miles adlı restorantın açılışını ve işletmeciliğini yaptı. 2003-2007 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİMER)’in Danışma Kurulu Üyeliği yaptı,aynı dönemde BİMER’e bağlı AH-LA (American Hotel – Lodging Association) programında Otel – Restaurant Yönetimi ve Turizm Semineri, yine BİMER’e bağlı BEMİY (İşletme Yönetimi)Programı kapsamında İşletme Finansı ve Fizibilite Etüdleri ve turizm dersleri verdi. 2006 yılından bu yana Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’- nin çatı katındaki a7 Şehir Kulübü ve Tepekule Özel Günler salonlarının işletmeciliğini yürütüyor. 2012 yılında Ayvalık’ta faaliyet gösteren Miranda Gıda Ltd. Şti.ne ortak oldu. 2015 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Litany restoranın kurucu ortağı olarak açılışını yaptı. 2016 Ağustos ayında yayın hayatına başlayan 'Magazine' adlı yeme-içme ve seyahat dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor..
Bu yazı Genel, Gezi-Seyahat kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir