UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRRI BU ADADA MI ?

Az tanınmasından dolayı hakkında yazılanlar da sınırlı..’Kızıl Ada’ olarak adlandıran kaynaklar var. Yunan hükümetleri 2. Dünya savaşı ile birlikte faşizme karşı direnen komünistleri adalara sürgün etmiş..Onlar da boş durmamışlar belli ki; bugün bile en çok oyu adalardan alıyorlar..En güçlü oldukları adaların da başında : İkaria..

Adını İkarus’un bir kanadına olan benzerliğinden alıyor.Hani şu, tutuklu oldukları kalede özgürlüğüne kavuşması için babasının,kuşların tüylerinden ve balmumundan yaptığı kanatları, uçarken güneşe fazla yaklaştığı için eriyip Ege denizine düşen Ikarus’un mitolojik hikayesinden..

NewImage

İkaria,Türkiye’den 30 mil uzakta, yaklaşık 10.000 nüfüslu, Samos ile Mikanos’un arasında, uçsuz bucaksız gibi görünen Ege denizinin sessiz ve sakin bir bağlantı noktası gibi adeta..Adanın kuzeyi ile güneyini dik yamaçlar kesiyor.Kuzeydeki Evdilos limanında inip güneydeki Agios Krikos limanına gitmek isterseniz (yada tam tersine) dağların kıyısından kıvrım kıvrım virajlı yolları kat etmeyi göze almalısınız.Taksi şöförleri  40 dakikalık bu mesafeyi toprağı öptürecek hale getirmeden bırakmıyorlar, inerken de 50 avronuzu alıyorlar.Adaya ulaşmak için  bu iki limandan birini seçmek zorundasınız. Samos Karlovassi limanından hareket eden gemiler (Hellenic Seaways) haftanın 5 günü kuzeydeki Evdilos limanına uğruyor.(25 avro tek yön) Agios Krikos’dan ise haftanın 2 günü Samos’a (Pythagorion) Dodekanisos Seaways katamaranı kalkıyor.(O da 25 avro) Mesafe yaklaşık 1 saat 50 dakika..

Adanın bir diğer namı ‘Blue Zone’da yer almasından kaynaklanıyor. Ölüm yaşının en yüksek olduğu (100 civarı) ilk 5 bölge bu ‘Blue Zone’da, biri de İkaria.. .(Merak edenler diğerlerini kolayca bulabilirler..) The New York Times’da ada hakkında yazılmış ‘The Island Where People Forget to Die’ konulu makale var. Sırrı beslenme ve davranış alışkanlıklarında gizli. Misal; keçi çok yaygın adada, dolayısıyla etinden sütünden yararlanıyorlar. Yollarda, elinde çuval çuval ot taşıyan abilerle karşılaşıyorsunuz sıkça. Gözümle görmesem yaşlı başlı, kadınlı erkekli içki içenleri; ben de inanmazdım günde ortalama 3 bardak şarap tüketildiğine. Ayda ortalama 2 litre zeytinyağ tüketiyorlar, hem de kişi başına..(Halis Ayvalık zeytinyağı isteyenler bize www.miranda.com.tr adresinden hemen ulaşabilirler.Sanal reklam böyle mi oluyordu : ))) 65-85 yaş arası adalıların % 80’inin hala aktif olarak seks yaptıkları söyleniyor,ben görmedim ama, öğlen şaraplarını içip saat 14:00 den 17:00 ye kadar ortadan kaybolmalarından şüpheleniyorum doğrusu, mümkündür.. Arkadaşlık ve aile ilişkilerine önem veriyorlar, yemeklerini kendi yetiştirdikleri sebze, meyve ve otların yanı sıra deniz mahsülleri ile donattıkları sofralarında eş, dost ve akrabalarıyla yiyorlar.Tek başına yemek yemeyi sağlıksız buluyorlar.Yavaş yaşıyorlar, sinirlenmiyorlar kolay kolay.. ‘Anama’ adını verdikleri geleneksel İkaria balı  ile dağlardan topladıkları bitkilerden yaptıkları ve adına ‘İkaria kokteyli’ dedikleri çayları gerçekten çok farklı. Başkent Agios Krikos’un hemen bitişiğindeki Therma, şifalı suları nedeniyle hayli ilgi görüyor.

IMG_0029

Şimdi hemen ’Oh ne güzel hemen oraya gidelim, uzun yaşayalım’ demekle de olmuyor ne yazık ki, çünkü onlar kuşaklardır böyle yaşıyor..Kısacık kişisel deneyimim şu ki; İkaria’ya 2. gidişimde Therma köyünden dışarıya adım atmadan, sakin ve sessiz koyunda yüzerek, bol kitap ve dergi okuyarak, siesta sektirmeden, sebze yemekleri, balık ve ouzo ile beslenip şamata gırgır, aile muhabbeti ile tam 9 gün geçirdim; Kuşadası’na döner dönmez balon patladı ama olsun, mükemmeldi…

IMG_0093

Coğrafi yapısı sonucu büyük doğal limanlara sahip olmayan adada, karşınıza bir anda turkuaz renkli plajlar çıkıveriyor, en ünlüleri güneydeki Seychelles’in yolu bile yok..Aracı yolu kenarına bırakıp sarp ve engebeli bir yamacı (mutlaka kapalı bir ayakkabalı olmalı) 12-15 dakika arasında inmek gerekiyor. Bir o kadarda da çıkmak istemeyen tembellere, bu benzersiz güzellikteki denizin mavisine hayli yakındaki Magganitis koyunda, daha medeni şartlarla da ulaşabildiği bilgisini verelim.Medeni dediysek de abartılmasın, yolu var sadece; tesis yok, şemsiye, şezlong yok ona göre..

IMG_1802

Eveet, madem güneydeyiz, denize de girdik, acıktık..Navigasyonlara Sta Perix Akamatra yazacağız. Akamatra gideceğimiz bölgenin, Sta Perix ise bu bölgedeki restoranın adıdır..Dağın başı derler ya öyle bir şey ama değer doğrusu..Taş evin etrafını çevreleyen ağaçların arasındaki güzel bahçesiyle sakin ve huzurlu bu restoranı, 1964 yılında Kurtuluş’ta yaşarken azınlıklara karşı yürütülen politikalara dayanamayıp, ailesiyle, kendisi henüz 12 yaşındayken Atina’ya göçen, oradan da İkaryalı bir kızla evlenip adaya yerleşen Stelios abimiz işletiyor.Nefis bir Türkçeyle önce hikayesini anlatıyor. Burnumuzun direği sızlıyor, sarılıp kucaklaşmak geliyor içimizden..Ama önerdiği yemeklerin lezzetini görünce, -muhtemelen ouzonun da etkisiyle- kalkıp tek tek kucaklaşıyoruz kendisiyle.Arnavut ciğeri tam bir efsane mesela; Girit salata, karides sahanaki ve midyeli erişte mükemmele yakın..Eve gidip kahveleri elleriyle yapıp getiriyor. Daha ne olsun??

IMG_1814

Muhabbet güzel, hesap makul, yola devam..Güneydoğuya doğru ilk durak Agios Krikos ile hemen yanındaki koy Therma, adı ile müsemma şifalı termal suyu, küçük kum plaji, balıkçısı, küçük lokanta ve kafeleriyle adanın en sempatik yerlerinden. Kritikos kredi kartı geçen tek taverna. Konum olarak kendinizi bir an Gümüşlük’te hissetmemeniz olanaksız.

IMG_1742

Adanın en doğusundaki Faros hayli romantik bir kıyı köyü, görmeden geçmemeli. Burada bir de çıplaklar plajı var.(mış)

Turizmin henüz modernleşmediği, hizmetin ise daha ticarileşmediği adada seyahat etmenin en kolay yolu kırık dökük de olsa bir kiralık araç edinmek. Yoksa taksicilere teslim olmak zorundasınız. Mesela şimdi bizim aracımız var -ilk aldığımız araç daha ilk dakikada hararet yaptı ama olsun, kiralayan kişi ‘bırak oraya ben alırım sonra’ dedi de biz 2. aracı alarak yola ettik- artık yavaş yavaş kuzeye doğru bir program yapabiliriz.

İkaria’nın kuzeyi aslında  Nas-Evdilos hattından ibaret. Armenistis’deki Livadi ve Messakti  ile Nas kendine has plajları ve gece eğlenceleriyle  özellikle sırt çantalı gençlerin ilgi gösterdiği yerler. Evdilos limanında inip  toplu taşımla buralara ulaşmak oldukça kolay. Güneye hiç inmeden 4-5 gün tatil yapmak için de oldukça güzel bir seçenek. Evdilos bu anlamda bir aktarma noktası olmanın dışında pansiyon, cafe ve tavernalarıyla da sevimli bir yer.

İkaria’da Temmuz-Ağustos ve Eylül aylarında pek çok festival düzenleniyor..Bize Monokampi’deki festival denk geldi.Her yıl Eylül’ün 17 sinde Monokampi köyünün meydanında düzenleniyor.

IMG_0114

Keçi eti, grek salata, kızarmış patates ve 1 şişe yöresel şaraptan oluşan bir menüyü alıp, canlı müzik eşliğinde, yaşlısı genci yüzlerce İkaryalının arasında sabaha kadar meşhur İkaria dansını icra eylemenin tadına doyum olmadı.

IMG_0188

 

Son olarak nerede kalmalı diyecek olursanız; siz kuzey mi güney mi tercihinizi yapın gerisi kolay,adada pek çok pansiyon ve otel mevcut; airbnb’den bile yararlanmak mümkün derim..

Sanver Süzek hakkında

1961 yılında İzmir’de doğdu. E.Ü. İşletme Fakültesi- İşletme Finansı ana bilim dalından 1981 yılında mezun oldu.Aynı bölümde Araştırma görevlisi olarak 1987 yılına kadar çalıştı.Yüksek lisansını ‘Sermaye Artırımına Giden Firmaların Finansal Analizi’ tezi ile tamamladı. 1988-1999 tarihleri arasında Bodrum’da turizm seyahat acentacılığı ve otel yatırım ve işletmeciliği alanlarında yöneticilik yaptı.1996 yılında Bodrum Bardakçı koyundaki Mavi Otelin, 1999 yılında Bodrum Türkbükü’nde Mavi Suite otelin açılışını ve 2010 yılına kadar da işletmeciliğini yaptı. 2002-2003 döneminde İzmir’de Blue Miles adlı restorantın açılışını ve işletmeciliğini yaptı. 2003-2007 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİMER)’in Danışma Kurulu Üyeliği yaptı,aynı dönemde BİMER’e bağlı AH-LA (American Hotel – Lodging Association) programında Otel – Restaurant Yönetimi ve Turizm Semineri, yine BİMER’e bağlı BEMİY (İşletme Yönetimi)Programı kapsamında İşletme Finansı ve Fizibilite Etüdleri ve turizm dersleri verdi. 2006 yılından bu yana Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’- nin çatı katındaki a7 Şehir Kulübü ve Tepekule Özel Günler salonlarının işletmeciliğini yürütüyor. 2012 yılında Ayvalık’ta faaliyet gösteren Miranda Gıda Ltd. Şti.ne ortak oldu. 2015 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Litany restoranın kurucu ortağı olarak açılışını yaptı. 2016 Ağustos ayında yayın hayatına başlayan 'Magazine' adlı yeme-içme ve seyahat dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor..
Bu yazı Gezi-Seyahat kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

UZUN VE SAĞLIKLI YAŞAMIN SIRRI BU ADADA MI ? için 2 cevap

  1. Halūk Çobanoğlu der ki:

    Vay ne güzel bi yazı, şimdi hemen gitmek istedim…

  2. Günay der ki:

    Gidip görmeli…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir