Küba sineması ve bir örnek : Conducta..

Daha önceleri kayda değer herhangi bir ürünü olmayan Küba sinema endüstrisi 1959 yılındaki devrim sonrasında Küba Sinema Sanatı Enstitüsü ICAIC’in kurulmasıyla resmen sınıf atladı.’ICAIC kendi filmlerini çekme zorunluluğundan doğdu. Amaca hizmet etmeyen kalitesiz,bayağı yabancı yapımların ucuz kopyaları yerine ICAIC’in akılcı perspektifiyle yavaş yavaş ve adim adim nitelikli Küba sineması yaratıldı.‘ diyor bir makalesinde Manfred Scholz…’Küba için sinema sıradan bir iletişim olanağı değildir. Devrimci mücadele içinde görevleri var,yani halka bilinç verip onlara zorlukları, problemleri aşmalarında yol gösteriyor.’ diye de devam ediyor.

Örneğin aşağıda linki olan ve Octavio Cortázar tarafından 1967 yılında çekilen “Por Primera Vez” (İlk Kez) adlı belgesel, ICAIC çalışanlarının kamyona yüklediği film gösterim ekipmanları ile ilk kez film izleyecek Kübalıların yaşadığı Los Munos’a yolculuklarını ve köydeki yaklaşık 100 kişinin Chaplin’in “Modern Zamanlar” filmini izlemelerinin hikayesini anlatır.

Conducta da ‘halkı bilinçlendirip, onlara zorlukları ve problemleri aşma’ yolunu gösteren bir yakın dönem filmi..Ben çok beğendim..

https://www.youtube.com/watch?v=syibaP4sIuo&ebc=ANyPxKrx2N6fPSnVLHU2Cc3zeZ_R_sYljnVMZhTHw6RKKf__ZZpFALGT2UeiCxZ0X6xyk-1x4Ry5FOe_rKKolb8Xntmepz9gpQ

Sanver Süzek hakkında

1961 yılında İzmir’de doğdu. E.Ü. İşletme Fakültesi- İşletme Finansı ana bilim dalından 1981 yılında mezun oldu.Aynı bölümde Araştırma görevlisi olarak 1987 yılına kadar çalıştı.Yüksek lisansını ‘Sermaye Artırımına Giden Firmaların Finansal Analizi’ tezi ile tamamladı. 1988-1999 tarihleri arasında Bodrum’da turizm seyahat acentacılığı ve otel yatırım ve işletmeciliği alanlarında yöneticilik yaptı.1996 yılında Bodrum Bardakçı koyundaki Mavi Otelin, 1999 yılında Bodrum Türkbükü’nde Mavi Suite otelin açılışını ve 2010 yılına kadar da işletmeciliğini yaptı. 2002-2003 döneminde İzmir’de Blue Miles adlı restorantın açılışını ve işletmeciliğini yaptı. 2003-2007 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİMER)’in Danışma Kurulu Üyeliği yaptı,aynı dönemde BİMER’e bağlı AH-LA (American Hotel – Lodging Association) programında Otel – Restaurant Yönetimi ve Turizm Semineri, yine BİMER’e bağlı BEMİY (İşletme Yönetimi)Programı kapsamında İşletme Finansı ve Fizibilite Etüdleri ve turizm dersleri verdi. 2006 yılından bu yana Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’- nin çatı katındaki a7 Şehir Kulübü ve Tepekule Özel Günler salonlarının işletmeciliğini yürütüyor. 2012 yılında Ayvalık’ta faaliyet gösteren Miranda Gıda Ltd. Şti.ne ortak oldu. 2015 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Litany restoranın kurucu ortağı olarak açılışını yaptı. 2016 Ağustos ayında yayın hayatına başlayan 'Magazine' adlı yeme-içme ve seyahat dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor..
Bu yazı Genel, Sinema kategorisine gönderilmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir