Frank Gehry

Frank Owen Gehry..1929 Kanada doğumlu.. sıra dışı, sürü dışı bir mimar..

images

Bilgisayarlarla, çizim programlarıyla çalışmıyor, tasarım aşamasında sadece maket kullanıyor üstad..Şu örneğe bakar mısınız? Prag’daki Dancing House (dans eden ev).. Autocad vb. için neredeyse imkansız.

e70bdf6c431a0dfada194cdc9f88f407

İlginç bulanlara daha detaylı bir pinterest adresi hediyemdir..

http://www.pinterest.com/explore/frank-gehry/

Kendisi, 1980’li yılların sonlarına doğru ortaya çıkan ”Dekonstrüktivizm” adlı postmodern mimari akımın en önemli temsilcilerinden biri.. Bu akım kısaca yapıyı oluşturan mimari unsurların bütünlüğünün parçalanması, yüzeylerle yapılan oyunlar, dış cephe gibi mimari unsurların dikaçılı olmayan köşelerle yamultulması ve kaydırılması gibi yöntemlere dayanıyor, bu tarz binalara bakanlara; ya belirsizlik ve kargaşa, yada şaklabanlık yapılmış hissi veriyor.Bu akım, düzenli ve rasyonel olan ”modernizm”in karşısında bir duruşu ifade ediyor. Mimariyi asice parçalamayı ve yeniden bir araya getirmeyi hedefliyor..”Tahmin edilemezlik” ve ”kontrollu kaos” belli başlı karakteristikleri..

Sydney Pollack, üstadın belgeselini de yapmış…”Sketches of Frank Gehry” (Özellikle maketlerle çalışmasını merak edip de acelesi olan 03:56 dan girip, sıkılınca çıkabilir..)

http://youtu.be/E0amON0l_1o

En ünlü eserlerinden biri Bilbao’daki yuvarlak titanyum cephesiyle ünlü Guggenheim Müzesi.. Müze, gri bir sanayi şehri olan Bilbao’nun baştacı. Şehrin kaderini değiştiren Guggenheim Müzesi, Kandinsky, Dali, Miro, Klee ve Matisse gibi ünlü ressamlara ev sahipliği yapıyor..

bilbao

İstanbul Tepebaşı’nda yapılması planlanan Suna Kıraç kültür merkezinin projesi (inşa edilmesi kesin olmamakla birlikte) de bu ünlü mimar tarafından tasarlanmış. Umarım bu proje günün birinde yapılır.. Tabii ki şu anda 93 yaşına varan Gehri yaşarken.Uzun ömürler dilerim..

Yaşamın hemen her alanında başarılı olan kadınların içinden neden bu kadar önemli bir mimar çıkmaz sorusu, uzun süredir kafama takılır dururdu..Gehry ile haşır neşir olurken ulaştım Irak’lı Zaha Hadid’e ancak onu da (31 Mart 1950 de doğmuş)  31 Ekim 2016 da maalesef..

Sanver Süzek hakkında

1961 yılında İzmir’de doğdu. E.Ü. İşletme Fakültesi- İşletme Finansı ana bilim dalından 1981 yılında mezun oldu.Aynı bölümde Araştırma görevlisi olarak 1987 yılına kadar çalıştı.Yüksek lisansını ‘Sermaye Artırımına Giden Firmaların Finansal Analizi’ tezi ile tamamladı. 1988-1999 tarihleri arasında Bodrum’da turizm seyahat acentacılığı ve otel yatırım ve işletmeciliği alanlarında yöneticilik yaptı.1996 yılında Bodrum Bardakçı koyundaki Mavi Otelin, 1999 yılında Bodrum Türkbükü’nde Mavi Suite otelin açılışını ve 2010 yılına kadar da işletmeciliğini yaptı. 2002-2003 döneminde İzmir’de Blue Miles adlı restorantın açılışını ve işletmeciliğini yaptı. 2003-2007 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİMER)’in Danışma Kurulu Üyeliği yaptı,aynı dönemde BİMER’e bağlı AH-LA (American Hotel – Lodging Association) programında Otel – Restaurant Yönetimi ve Turizm Semineri, yine BİMER’e bağlı BEMİY (İşletme Yönetimi)Programı kapsamında İşletme Finansı ve Fizibilite Etüdleri ve turizm dersleri verdi. 2006 yılından bu yana Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’- nin çatı katındaki a7 Şehir Kulübü ve Tepekule Özel Günler salonlarının işletmeciliğini yürütüyor. 2012 yılında Ayvalık’ta faaliyet gösteren Miranda Gıda Ltd. Şti.ne ortak oldu. 2015 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Litany restoranın kurucu ortağı olarak açılışını yaptı. 2016 Ağustos ayında yayın hayatına başlayan 'Magazine' adlı yeme-içme ve seyahat dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor..
Bu yazı Bella Figura, Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir