Liverpool’un Süvarisi..

2281123

 

“Benim sosyalizmden anladığım, herkesin aynı hedefler için çalışması ve başarıyı bölüşmesidir; futbola da hayata da böyle bakarım.”

Zamanlaması ve futbol idolojisi bağlamında bizim mahallenin Adnan Süvari’sine denk gelir muhtemelen bu sosyalist futbol adamı..

Kısa hikaye şöyle: Aralık 1959’da  2. ligde alt sıralarda mücadele eden takımın başına gelmesiyle birlikte Liverpool’un kaderi değişti.. Kulübün antreman sahası Melwood çamur havuzunu andırıyordu. Shankly bunu avantaja çevirmek için burada güç depolama antremanları yaptırdı. Antremanlarda beşe beş maçlar yaptırmaya başladı ve oyuncularını daha sık paslaşmaya yönlendirmek istedi. Antremandan sonra tüm oyuncular otobüse atlayıp Anfield Road’a gidiyordu. Ayrıca arkadaşlığın gelişmesi için yemekleri beraber yemelerini istedi. Isınma hareketlerine çok önem verdiği için fazla sakatlanma yaşamayan Liverpool, Gordon Milne ve Ron Yates transferleriyle de ses getirmiş, 1961-62 sezonunda 1. Lig’e yükselmişti. Kısa sürede takımın çehresi değişmiş, son sıralara oynayan takımı en üst lige yüksetmişti. Bu değişim tribünlere de yansımıştı. 40,000 kişilik bir seyirci grubu da yakalamışlardı. Böylece kulüp yavaş yavaş büyüdü, önce şehrin diğer takımı Everton’a sonra da Avrupa’nın dev kulüplerine yeşil sahaları dar etti..Sonuç; en müthiş tribün bestesi ‘You Will Never Walk Alone‘ eşliğinde,sadece bu yoksul liman işçilerinin  kentinde değil, dünyanın dört bir yanında Liverpool için çarpan yürekler..

Futbol bir hayat memat meselesi değildir, ondan çok daha önemlidir‘ diyen o dur..‘Hakemlerin sorunu nedir biliyor musunuz ? Kuralları biliyorlar ama futboldan anlamıyorlar.’‘ diyen de..Liverpool şehrinde iki büyük takım var , Liverpool ve yedekleri’ diyecek kadar fanatiktir. Shankly’nin (1913-1981) 101. doğum gününü unutmamış tabii bu efsane takımın efsane taraftarı da..

Liverpool FC legend Bill Shankly remembered on his 101st birthday

Today would have been the 101st birthday of Liverpool legend Bill Shankly.

The man from Glenbuck, Scotland, took Liverpool from the depths of the Second Division and rebuilt them into a major force in England and Europe.

During his 15-year managerial reign at the club he achieved unprecedented success with three First Division Championships, two FA Cups, four Charity Shields and one Uefa Cup after guiding the Reds into the top flight with promotion from the Second Division in 1962.

He made the people happy – and laid the foundations for greatness at LFC.

Take a look at our archive gallery of the great man, with some special pictures of his time at Anfield:

http://www.liverpoolecho.co.uk/sport/football/football-news/liverpool-fc-legend-bill-shankly-7706789

 

Sanver Süzek hakkında

1961 yılında İzmir’de doğdu. E.Ü. İşletme Fakültesi- İşletme Finansı ana bilim dalından 1981 yılında mezun oldu.Aynı bölümde Araştırma görevlisi olarak 1987 yılına kadar çalıştı.Yüksek lisansını ‘Sermaye Artırımına Giden Firmaların Finansal Analizi’ tezi ile tamamladı. 1988-1999 tarihleri arasında Bodrum’da turizm seyahat acentacılığı ve otel yatırım ve işletmeciliği alanlarında yöneticilik yaptı.1996 yılında Bodrum Bardakçı koyundaki Mavi Otelin, 1999 yılında Bodrum Türkbükü’nde Mavi Suite otelin açılışını ve 2010 yılına kadar da işletmeciliğini yaptı. 2002-2003 döneminde İzmir’de Blue Miles adlı restorantın açılışını ve işletmeciliğini yaptı. 2003-2007 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİMER)’in Danışma Kurulu Üyeliği yaptı,aynı dönemde BİMER’e bağlı AH-LA (American Hotel – Lodging Association) programında Otel – Restaurant Yönetimi ve Turizm Semineri, yine BİMER’e bağlı BEMİY (İşletme Yönetimi)Programı kapsamında İşletme Finansı ve Fizibilite Etüdleri ve turizm dersleri verdi. 2006 yılından bu yana Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’- nin çatı katındaki a7 Şehir Kulübü ve Tepekule Özel Günler salonlarının işletmeciliğini yürütüyor. 2012 yılında Ayvalık’ta faaliyet gösteren Miranda Gıda Ltd. Şti.ne ortak oldu. 2015 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Litany restoranın kurucu ortağı olarak açılışını yaptı. 2016 Ağustos ayında yayın hayatına başlayan 'Magazine' adlı yeme-içme ve seyahat dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor..
Bu yazı Bella Figura, Genel, Spor kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir