Metin Sözen ve ÇEKÜL

Konumuz bu kez Türk bir mimar..1936 Elazığ Harput doğumlu..Babasının memuriyeti  gereği pek çok şehri  tanıyarak  başlayan yaşamında, Anadolu sevdası da onunla beraber  gelişiyor.Önce İstanbul Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültesi, ardından aynı üniversitede Tarih kürsüsünde asistanlık , İTÜ Mimarlık Fakültesi Mimarlık bölümünde Tarih ve Restorasyon kürsüsünde asistanlık, doçentlik (1973) ve profesörlük (1979).Bir de 1990 yılında arkadaşlarıyla beraber vakıf statüsünde kurdukları ÇEKÜL..(Çevre ve Kültür Değerlerini Koruma ve Tanıtma Vakfı)

İçerikİşte Prof. Dr. Metin Sözen’in kestirmeden hayat hikayesi..Nezdinde hocaya ve vakfına hayranlığım, Anadolu’nun çeşitli kentlerini gezerken gördüğüm ve büyülendiğim işleri nedeniyle oldu.Safranbolu ile başlayıp, bu güzelim beldenin UNESCO Dünya Mirası listesine girmesiyle taçlandırılan mucizevi dokunuşları fark etmemek, etkilenmemek elde değil..Kentlerin ve doğal kaynakların yağmalanmakta olduğu günümüz koşullarında Çekül’ün çabaları vahada serap görmek gibi, umut veren bir direniş gibi.

’’Kendini Koruyan Kentler’’ projesi vakfın son derece başarılı bir şekilde yürüttüğü çalışmalardan biri..Bu proje sadece mimarlık, şehir planlama, restorasyon, kültürel miras ile ilgili çalışmalar yürütenlere değil, “kent”ine sahip çıkmak isteyen herkese sesleniyor.

Gaziantep’te gezmeye doyamadığım, eskinin çöplüğü; şimdilerde Anteplilerin gurur duyduğu Şahinbey Belediyesi Bey Mahallesindeki eski Antep evlerinin  restorasyonu, Antakya’da kent içindeki düzenlemelerin yanısıra Şenköy’den Samandağ’a kadar yapılan pek çok çalışma, Urfa’da Kent Müzesi ve Arşivi olarak restore edilen Bey Kapısı’ndaki Mahmutoğlu Kulesi, Kars’ta restore edilip koruma altına alınan Baltık mimarisi örnekleri, Amasra’da Çekül gönüllüleri tarafından yürütülen ‘Küçük Hamam’ projesi, Trakya bütünü içerisinde Edirne’yi anımsatmayı toplumsal bir görev olarak gören anlayış ve daha yüzlercesi. Mardin mesela.. Mezopotamya’nın bir deniz gibi uzandığı, taşların, güneşin aynı dili konuştuğu Mardin; doğal, kültürel ve kentsel koruma politikaları üretmeye ve kendini korumaya ÇEKÜL Vakfı’nın 7 Bölge 7 Kent projesiyle başlamıştı. Yaklaşık 20 yıldır kentteki koruma çalışmaları devam ediyor.

Yine Metin Sözen ve Çekül Vakfının öncülük edip,rahmetli Oktay Ekinci’nin de katkısıyla kurulan ‘Tarihi Kentler Birliği’  de üzerinde durulması gereken önemli bir proje. (http://www.tarihikentlerbirligi.org/) Bu birliğe üye çeşitli partilere mensup belediye başkanları, politik çekişmelerden uzak, tam bir ortak anlayış ve uyum içerisinde çalışıyorlar.Bu kapsamda ele alınan kentlerin önce mevcut değerlerinin analizi yapılıyor ve bir yol haritası belirleniyor.Çalışmalar, ilgili valiliklerin ve belediyelerin desteğiyle yürütülüyor. (Meraklısına Şanlıurfa örneği: http://www.cekulvakfi.org.tr/haber/sanliurfa-yol-haritasi-tamamlandi)

Kent envanterleri, ‘Köyler Yaşamalıdır’, ‘Sinan’a Saygı’,’Herkese 7 Ağaç’..Herbiri birbirinden değerli onlarca çalışma..

Koruma bilincinin  yerelden’ başlaması az buz bir kazanç olmasa gerek..Kendini yaşadığı kente ait hisseden, kentine sahip çıkan ve kültürel mirası gelecek kuşaklara aktarmayı hedefleyen bireyler; kentlerin kendine özgü niteliklerini öne çıkarma bilinciyle çalışan belediyeler..Kentlerin kaderi değişiyor, gözümüzle görüyor, elimizle dokunuyoruz..Sürü dışı insanların küçük adımlarıyla başlayıp, bütün ülkeye yayılan bir gurur tablosu bu..Çok yaşa Metin hoca..(İzmir’de de Tilkilik ve Basmane’ye  bir dokunsa ?)

Sanver Süzek hakkında

1961 yılında İzmir’de doğdu. E.Ü. İşletme Fakültesi- İşletme Finansı ana bilim dalından 1981 yılında mezun oldu.Aynı bölümde Araştırma görevlisi olarak 1987 yılına kadar çalıştı.Yüksek lisansını ‘Sermaye Artırımına Giden Firmaların Finansal Analizi’ tezi ile tamamladı. 1988-1999 tarihleri arasında Bodrum’da turizm seyahat acentacılığı ve otel yatırım ve işletmeciliği alanlarında yöneticilik yaptı.1996 yılında Bodrum Bardakçı koyundaki Mavi Otelin, 1999 yılında Bodrum Türkbükü’nde Mavi Suite otelin açılışını ve 2010 yılına kadar da işletmeciliğini yaptı. 2002-2003 döneminde İzmir’de Blue Miles adlı restorantın açılışını ve işletmeciliğini yaptı. 2003-2007 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİMER)’in Danışma Kurulu Üyeliği yaptı,aynı dönemde BİMER’e bağlı AH-LA (American Hotel – Lodging Association) programında Otel – Restaurant Yönetimi ve Turizm Semineri, yine BİMER’e bağlı BEMİY (İşletme Yönetimi)Programı kapsamında İşletme Finansı ve Fizibilite Etüdleri ve turizm dersleri verdi. 2006 yılından bu yana Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’- nin çatı katındaki a7 Şehir Kulübü ve Tepekule Özel Günler salonlarının işletmeciliğini yürütüyor. 2012 yılında Ayvalık’ta faaliyet gösteren Miranda Gıda Ltd. Şti.ne ortak oldu. 2015 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Litany restoranın kurucu ortağı olarak açılışını yaptı. 2016 Ağustos ayında yayın hayatına başlayan 'Magazine' adlı yeme-içme ve seyahat dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor..
Bu yazı Bella Figura, Genel kategorisine gönderilmiş ve , ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir