Neden kadın mimar eksik sorusunun büyük istisnası : Zaha Hadid

Çok kısa birkaç tanım şart, bu hanımefendiyi daha iyi anlatabilmek için ; konstüktivizm, modern mimarlığın önemli adımlarından biri sayılıyor. Ekim devrimiyle beliren bu akım  genelde çağdaş malzemeleri kullanarak, geometrik kompozisyon anlayışını benimsiyor. Geçmişle tüm bağlarını koparmış, endüstriyel malzeme ve tekniklerini yücelten bir biçimlendirme çabası dikkat çekiyor..İşte kaynağından bir örnek..Özetle, klasik mimariden, uçlara doğru yolculuk başlamış ama statik hala başrolde..

modern

‘Dekonstrüktivizm’ i ise Gehri yazısında yeteri kadar örneklemiş idik. Her ikisi de modern mimarlığın içerisinde yer almakla birlikte, konstrüktivizm ile karşılaştırıldığında ‘Neo-Modernist’ bir hareket olarak konumlandırılıyor.Statik kuralları ve aklı değil, statik açıdan dengeli bir yapının nasıl olacağına ilişkin kesin gerçeklermiş gibi sunulan önyargıları yadsıyorlar..Bir karşı duruştan ziyade, ‘akıl’ın yanına ‘çılgın’ kavram ikizinin yerleşmesi de diyebiliriz..

Zaha Hadid’i sunarken, okuyucuya sıkıcı geleceği aşikar bu kavramları, yazının en başında kullanmadan olmazdı ..Kendime, her alanda başarılı işler yapan kadınların, neden ‘mimarlık’ alanında adlarının pek de geçmediğine dair sorular sorarken karşılaştığım şahsiyete bakınız:

1340799579-zaha-hadid ‘Dekonstrüktif’ kadın bir mimar…Hem de en radikallerinden biri olarak kabul ediliyor. 1950 Bağdat doğumlu, Beyrut’da matematik, Londra’da mimarlık okumuş.. Sınırlarını zorladığı, mimarinin en aykırı akımının üyeleri içerisinde bile aykırı bir kişilik olarak yorumlanmasından da belli..En çılgın akımı, neredeyse tek başına tanımlayacak kadar da etkili ve etkileyici..

 

 

Buyurun Bakü Haydar Aliyev Center’a mesela..

Zaha-Hadid-Architects-Heydar-Aliyev-Center-6-Photo-by-Hufton-Crow

1982’den bu yana ortaya koyduklarıyla artık ‘sıradışı’ olmaktan ‘alışılmış’ olana geçmiş; sürekliliğini de, sürdürebildiği tarzını da kanıtlamış durumda..Düsseldorf Medya Merkezi, Vitra İtfaiye Merkezi,Cardiff Körfezi Opera Binası, Cincinnati Çağdaş Sanat Merkezi, Roma  Çağdaş Sanat Merkezi, Minz Zone Londra ve daha pek çok eser..

2016 yılında Miami’de geçirdiği rahatsızlık sonunda daha 66 yaşındayken kaybettiğimiz bu sıra dışı hanımefendi  ve mimarisi ile tanışmak isteyenler için, Çin Halk Cumhuriyetinde Guangzhou’da inşa ettiği Opera House hakkında kaydedilmiş olan şu kısa video iyi bir fırsattır..

https://vimeo.com/20497126

cwkoakvwqaalnph

Sanver Süzek hakkında

1961 yılında İzmir’de doğdu. E.Ü. İşletme Fakültesi- İşletme Finansı ana bilim dalından 1981 yılında mezun oldu.Aynı bölümde Araştırma görevlisi olarak 1987 yılına kadar çalıştı.Yüksek lisansını ‘Sermaye Artırımına Giden Firmaların Finansal Analizi’ tezi ile tamamladı. 1988-1999 tarihleri arasında Bodrum’da turizm seyahat acentacılığı ve otel yatırım ve işletmeciliği alanlarında yöneticilik yaptı.1996 yılında Bodrum Bardakçı koyundaki Mavi Otelin, 1999 yılında Bodrum Türkbükü’nde Mavi Suite otelin açılışını ve 2010 yılına kadar da işletmeciliğini yaptı. 2002-2003 döneminde İzmir’de Blue Miles adlı restorantın açılışını ve işletmeciliğini yaptı. 2003-2007 yılları arasında Dokuz Eylül Üniversitesi Bölgesel Kalkınma ve İşletme Bilimleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİMER)’in Danışma Kurulu Üyeliği yaptı,aynı dönemde BİMER’e bağlı AH-LA (American Hotel – Lodging Association) programında Otel – Restaurant Yönetimi ve Turizm Semineri, yine BİMER’e bağlı BEMİY (İşletme Yönetimi)Programı kapsamında İşletme Finansı ve Fizibilite Etüdleri ve turizm dersleri verdi. 2006 yılından bu yana Tepekule Kongre ve Sergi Merkezi’- nin çatı katındaki a7 Şehir Kulübü ve Tepekule Özel Günler salonlarının işletmeciliğini yürütüyor. 2012 yılında Ayvalık’ta faaliyet gösteren Miranda Gıda Ltd. Şti.ne ortak oldu. 2015 yılında Manisa Organize Sanayi Bölgesinde yer alan Litany restoranın kurucu ortağı olarak açılışını yaptı. 2016 Ağustos ayında yayın hayatına başlayan 'Magazine' adlı yeme-içme ve seyahat dergisinin Genel Yayın Yönetmenliği görevini sürdürüyor..
Bu yazı Bella Figura, Genel kategorisine gönderilmiş ve ile etiketlenmiş. Kalıcı bağlantıyı yer imlerinize ekleyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir